تبلیغات
smh - چگونه می توان انگلیسی را برای دانش آموز جذاب ساخت؟

چگونه می توان انگلیسی را برای دانش آموز جذاب ساخت؟


چگونه می توان انگلیسی را برای دانش آموز جذاب ساخت؟
1- چگونه می توان انگلیسی را برای دانش آموز جذاب ساخت؟
(رتبۀ اول  استانی  طرح معلم پژوهنده - 1385 )
خلاصه پژوهش:
بحث حاضر بر این نكته استوار است كه مطالب و متن های موجود در كتابهای درسی انگلیسی فاقد جذابیت می باشند و موجب می گردند بطور بایسته و شایسته علاقه و توجه دانش آموز به انگلیسی جلب نشود . متن ها ، لغتها، مكالمه ها و جمله های كتاب ، اكثراً از واقعیتهای زندگی روزمره بسیار دور بوده و ناملموس و خشك هستند.  

  به عنوان معلمی كه از مهرماه سال 1371 با مدرك فوق دیپلم و از مهرماه 1376 با مدرك لیسانس به تناوب در سطح مدارس راهنمایی و دبیرستان و آموزشگاه اعم از مدارس روستایی ، دولتی، بزرگسالان ، ایثارگران ، نمونه دولتی ، نمونه مردمی ، مكالمه و …. مشغول تدریس انگلیسی بوده ام ، بارها و بارها بطور مستقیم و غیر مستقیم به این نكته برخورده ام كه مطالب و متن های كتاب انگلیسی راهنمایی و دبیرستان عموماً خشك ، كلیشه ای ، قدیمی ، غیر جذاب ، ناملموس ، غیر واقعی و دور از علائق و دنیای مخاطبین مورد نظر است. پژوهش حاضر مختص و معطوف به دانش آموز، كلاس یا مدرسه خاصی نیست ، بلكه بیشتر بر مشكلات آموزش انگلیسی اشاره دارد . هر چند كه مشاهدات و اطلاعات حاصله را بیشتر از دانش آموزان و كلاسهای خود كسب كرده و راهكارهای پیشنهادی را نیز عموماً در كلاسهای خودآزموده ام. اما بحث حاضر بیان مشكلی است كه هر معلم انگلیسی در هر سال تحصیلی و در هر كلاسی با آن مواجه است .جهت روشن شدن نكات مورد بحث به نمونه هایی از كتاب درسی اشاره می گردد:

1- فوتبال یكی از مقوله های جذاب و مورد علاقه وافر اكثریت دانش آموزان است و ناگفته پیداست كه آنان به ظرایف و نكات و حواشی آن آگاهی جامع دارند.بنابراین از این قضیه می توان هم بهره برداری مثبت و مفید جهت آموزش بهتر انگلیسی استفاده كرد و هم باید در بیان متنها حساسیت و توجه بیشتر اعمال كرد از جملة این اشتباهات متنی است مربوط به كتاب زبان انگلیسی سوم راهنمائی صفحه 78-77. متن موصوف نه تنها از علافه وتوجه دانش آموز به مقوله فوتبال استفاده بهینهنمی كند بلكه تاثیر عكس هم دارد.

2- در كتاب زبان 1 (اول دبیرستان) صفحه 46 متن درس چهار در مورد Snowplow (ماشین برف روبی) است . اینكه ماشین برف روبی چقدر برای دانش آموز ایرانی آشنا و قابل تصور است و آیا در كشورمان حتی یك دستگاه از این وسیله وجود دارد یا نه ، بحثی است واضح و مجزا ، اما نكته جالب ، تصویری است كه در این درس برای Snowplow داده شده است : عكس یك لودر!3- به جرات می توان گفت قریب به 50 درصد لغات جدید هر درس شاید فقط یك یا دو بار در كل كتاب بكار رفته اند و این با نظر كارشناسان عرصه آمورش زبان در تضاد كامل است.

4- در كتاب زبان2 (صفحه 40- بخش F ، مكالمه) در بحث پرسیدن قیمت آمده است : “قیمت چای 200 تومان ، تخم مرغ 160 تومان و پیاز 40 تومان ! “ (مشابه چنین مطلبی در كتابهای ریاضی دوره ابتدایی نیز وجود دارد) . ادعای ایجاد حس عدم همذات پنداری و غیر واقعی و نا ملموس بودن كتاب درسی از مواردی نظیر این نشأت می گیرد كه باعث می گردد دانش آموز ، كتاب درسی را غیر واقعی ، شعاری و غیر قابل اعتماد تلقی كند . نتیجه چنین احساس و برداشتی نیز روشن است .

  از طرفی دیگر مطالبی هم هست كه جای آنها در كتاب درسی بسیار خالی به نظر می رسد . Handy cam ،Up-to-date, Timer, Set, Mercy, ISO, mode, demode, Silver, Scene, Mix, Offside, Freezer, Copy, CD, Microwave, Monitor, Cooler,….  

بزرگترین هنر معلم ترغیب لذت و شادمانی و ایجاد دانش خلاق است . (آلبرت انیشتین)  

  تجربیات چندین سال تدریس ، توجه به روال كاری هر ساله ، دقت و بررسی شخصی، بررسی كتابهای درسی انگلیسی ، مشاهده روند آموزشی یادگیری زبان انگلیسی در سطوح مختلف و نیز مسائل ذكر شده در بخش قبلی ، مرا به این جمع بندی كلی رساند كه مطالب ، لغات و نحوه ارائه انگلیسی نه تنها جاذبه ساز و گیرا نمی باشد بلكه دافعه پرور و غیر جذاب است . ابتدا معتقد بودم كه این یك نظر و برداشت شخصی است ، لذا بر آن شدم تا از افراد مرتبط نیز كسب نظر كنم :

· 1- از مؤلفین كتابهای درسی مطالب و نكاتی را كه یاد داشتم ، یادداشت كردم (منابع این نكات ، مصاحبه ها ، جلسات ، اظهار نظرها و گزارشها بوده و بعلت عدم دسترسی كنونی به این منابع و اینكه تنها خود نظر برای بنده اهمیت داشته ، امكان اشاره دقیق به آنها میسر نبود .) 

· 2-نظر معلمان انگلیسی را در زمانی كه سرگروه درس انگلیسی مقطع راهنمایی بودم (سالهای 76 تا 79) در طی جلسات متعددی كه داشتیم ، مورد توجه قرار می دادم . مباحثی نظیر علت عدم علاقه دانش آموزان به انگلیسی ، مشكلات آموزش انگلیسی ، علت عدم نتیجه گیری مطلوب ، ایرادات كتاب درسی و راهكارهای بهبود و تسهیل آموزش انگلیسی به بحث حاضر مربوط می گردد . در جلسات مقطع متوسطه نیز بحث هایی در این خصوص انجام گرفت كه در این پژوهش لحاظ شده است . 

3- فارغ التحصیلان و دانشجویان نیز جزو افرادی بودند كه با انها گفتگو كرده و نكاتی را دریافت كردم . سال تحصیلی 75-74 و 77-76 كه در مركز ضمن خدمت شهید بهشتی تبریز مشغول ادامه تحصیل دردوره كارشناسی دبیری انگلیسی بودم با 31 نفر دیگر از همكارانم بعنوان دانشجو آشنا شدم . نظر به محلهای جغرافیایی مختلف ، تدریس همزمان و تجربه كاری قبلی ، اظهار نظرها و بحث های انجام گرفته به پژوهش حاضر جامعیت و اطمینان بیشتری بخشید . همچنین نظریات اساتیدی چون آقایان اصلان آبادی ، صبوری ، دادگری و … سودمند واقع شد . مضافاً اینكه درسی داشتیم تحت عنوان ‹‹ بررسی كتابهای درسی انگلیسی››. به تبع همین واحد درسی خود نیز ملزم به بررسی هایی گردیدم . 

4- و اما كارشناسان چه می گویند ؟ Kenneth Chastain از صاحبنظران معتبر در عرصه آموزش زبان دوم در كتاب ‹‹ بهبود مهارتهای زبان دوم ، از تئوری تا عمل ›› به مباحث بسیار جالب و ارزشمندی می پردازد . برای هر معلم انگلیسی مطالعه دقیق این كتاب وزین و قابل اعتنا ، بی شك غنیمت و راهگشای ارزشمندی خواهد بود . چستین معتقد است : اگر از آنها (دانش آموزان) باور كنند كه دانستن زبان در آینده به نفع آنها خواهد بود ، بسیار مشتاق خواهند بود كه وقت و انرژی لازم را جهت بهبود مهارت ارتباطی آن صرف كنند .›› (چستین 1988،ص123) . او با رد مشكلات یادگیری تاكید می كند كه : ((نظر رفتار شناسان در خصوص یادگیری این است كه هر كسی می تواند هر چیزی را بیاموزد .)) (همان ، ص122). چستین حتی مشكل فراموشی مطالب را طبیعی تلقی كرده و به نقل از تحقیقی كه Horwitz در سال 1985 در زمینه آموزش زبان خارجی انجام داده ، توصیه می كند :«از فراموش شدن مطالب نترسید ، طبیعی است . 98درصد دانشجویان زبان انگلیسی از كشورهای غیر انگلیسی زبان اشاره كرده اند كه((بهترین شیوه آموزش ، تكرار و تمرین است)) (همان ، ص180)

تعلیم و تربیت پر كردن سطل نیست ، برافروختن آتش است. ویلیام باتلر ییتس

 با جمع بندی تمام اطلاعات ، اظهارنظرها، پرسشنامه ها ، داده ها ، گفتگوها و آمار و ارقام ذكر شده ، پیش زمینه اولیه ذهنم پررنگتر و جدیتر گشت و مشتاق گردیدم :

1- لازم دیدم در جلسه اول هر سال بحثی كلی در خصوص آموزش زبان انگلیسی و تمام نكات مرتبط با آن مطرح نمایم ، بطوریكه برای دانش آموز كاملاً روشن گردد كه چرا انگلیسی می خواند ؟ چگونه باید بخواند؟ زبان انگلیسی دارای چه ویژگیهایی است ؟ تقابل و تعامل انگلیسی و فارسی چگونه است ؟

2- در جلسه اول هر سال ، طرح روی جلد كتاب و نحوه تقسیم بندی بخش های مختلف كتاب را برای دانش آموز روشن می ساختم .

3- لغات و اصطلاحات و عبارات انگلیسی را كه كاربرد بسیاری در زندگی روزمره دانش آموزان دارند اما در كتاب درسی به آنها اشاره نگردیده ، جمع آوری و در كلاس ارائه نمایم ، كلماتی كه مورد علاقه و توجه آنان می باشند .

4- با توجه به علائق و خواسته های دانش آموزان ، ارتباطی جذاب ، خوشایند ، آموزنده ، هدفدار و مثمر ثمر بین انگلیسی و حوزه های مورد علاقه آنان فراهم سازم . مقوله های مذكور بیشتر فوتبال ، سینما و كامپیوتر بود .

5-به تناسب و بنا به ضرورت از كلمات و مطالبی كه می شود در حول و حوش آن ، توضیحات جذاب و خوشایندی ارائه نمود و درس را از حالت خشك و سنتی خارج ساخت، استفاده نمایم .

6- از یافته های دیگران و برداشتهای شخصی خود جهت تسهیل آموزش نحوه روخوانی و تلفظ استفاده نمایم ، چرا كه این مقوله از برجسته ترین مشكلات مطرح شده دانش آموزان می باشد.

7- به اقتضای شرایط سنی كلاس ، از نكات شیرین و جالب – خارج از كتاب اما مرتبط- استفاده نمایم .

8- از شیوه های توصیه شده كارشناسان و روانشناسان در حیطه آموزش زبان ، بطور جدی و عملی بهره بگیرم نه بطور تئوریك و نمادین 

۹- بسته به فرصتهای پیش آمده به طرح مكالمه آزاد بپردازم . بدین شكل كه یك فضای آزاد و راحت و دلخواه برای آزمودن توان استفاده از انگلیسی فراهم گردد .

10- ارتباط خوب و منطقی ، نگاهی جامع نگر و درك دنیای دانش آموزان می تواند بعنوان یك اهرم موثر و شتاب دهنده مورد استفاده قرار گیرد .
نویسنده =سیدمصطفی حسینی ازكتاب یادگیری زبان
  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
http://fitbodyketo.org/
سه شنبه 12 شهریور 1398 07:36 ق.ظ
I went over this site and I believe you have a lot of excellent info, bookmarked (:.
Omtiva CBD Review
دوشنبه 4 شهریور 1398 03:57 ق.ظ
Real clean site, thanks for this post.
Bitcoin Lifestyles
جمعه 1 شهریور 1398 08:48 ق.ظ
I do consider all of the ideas you have presented in your post.
They're really convincing and will definitely work.
Nonetheless, the posts are too quick for newbies.
Could you please lengthen them a little from next time?
Thanks for the post.
Bitcoin Lifestyle
یکشنبه 20 مرداد 1398 02:29 ب.ظ
There is apparently a bundle to realize about this. I suppose you made various nice points in features also.
https://gynaecologischekankervragen.nl/xtrasize/
پنجشنبه 3 مرداد 1398 08:17 ب.ظ
The reason with the using these products is founded on the idea that the narrowing from the skin tone and buildings
with the manhood may enable a prolonging.
A form of clamp with waves can be promoted designed
for draw on at some stage in belching.
As a consequence the last just one may be the unattractive penis improvement capsule.

Those will be the single to facilitate tend not to give out
people any results in name regarding penile bulge yet end up making happen an individual cause harm to.
Most take place products connected with lack of education.
They befall manufactured by make somewhere your home which would
not have ample experience on the order of manhood swelling supplements other than assert taking place accomplishing
them regardless as well as find yourself ending the clients cause harm to.

You will observe advertising campaign for treatments,
ointments or else oils with application near male organ bulge.
Consequence that will it is possible to apply to your male member may
well incorporate hormones, bloodstream course increasing pills,
oils or perhaps sages, or else vitamin supplements.

There is no evidence that your topical ointment outcome can easily boost the bulk of your
current penis, and also many may cause a skin tone consequence or even tenderness.

There are several friendship to facilitate want to am bought product to further improve manhood bulk.
In most excellent, they won’t involve you in any way. By most awful, they will delimit drugs like sildenafil,
which might be dangerous in lieu of men with coronary disease.
Fit Body Keto Review
پنجشنبه 3 مرداد 1398 06:50 ق.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. This sort of
clever work and reporting! Keep up the awesome works guys I've incorporated you guys to my own blogroll.
http://pixelscholars.org/engl202-022/groups/why-it-is-advisable-to-consider-a-ketogenic-diet-regimen-1807664696/
شنبه 8 تیر 1398 04:48 ب.ظ
Useful information. Lucky me I discovered your site by chance, and I am surprised why this coincidence didn't
came about in advance! I bookmarked it.
http://firsturl.de/v3Z6H8E
چهارشنبه 5 تیر 1398 02:07 ب.ظ
Hi there! This blog post could not be written any better!

Looking at this post reminds me of my previous roommate!
He continually kept talking about this. I am going to send
this post to him. Pretty sure he will have a great read.
I appreciate you for sharing!
https://www.evernote.com/shard/s529/sh/84244609-a50f-409e-8d2b-0588eec46f33/73cc961fc180ef882e6b26fe1d3eb6d3
چهارشنبه 5 تیر 1398 10:31 ق.ظ
I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
yourself or did you hire someone to do it for you?
Plz answer back as I'm looking to construct my own blog and would like to
find out where u got this from. kudos
http://bit.do/BurkeKirkpatrick7461
چهارشنبه 5 تیر 1398 08:36 ق.ظ
You're so awesome! I don't suppose I've truly read through a single thing like this
before. So good to find another person with some original
thoughts on this subject matter. Seriously..
thanks for starting this up. This website is something that's needed on the internet, someone with some originality!
https://getsatisfaction.com/people/terkelsenblake13
چهارشنبه 5 تیر 1398 08:09 ق.ظ
Good way of telling, and pleasant post to take facts concerning my presentation topic, which i
am going to deliver in college.
https://www.plurk.com/watkins88stokes
چهارشنبه 5 تیر 1398 03:08 ق.ظ
Great ? I should certainly pronounce, impressed with your website.
I had no trouble navigating through all the tabs as well as related
information ended up being truly simple to do to access.
I recently found what I hoped for before you know it at all.
Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add
forums or anything, web site theme . a tones way for your client
to communicate. Excellent task.
https://sendit.cloud/qn8s3hbzrima
چهارشنبه 5 تیر 1398 03:07 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice at the same time as you
amend your web site, how can i subscribe for a weblog web site?
The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit familiar of
this your broadcast offered vivid transparent concept
https://fusionriseketo.com/
سه شنبه 4 تیر 1398 06:09 ق.ظ
I am delighted that I found this weblog, exactly the right information that
I was searching for!
cialis without a doctor 20mg
دوشنبه 3 تیر 1398 03:09 ق.ظ

Nicely put, Thanks a lot!
sialis opinioni cialis generico cialis price in bangalore the best site cialis tablets generic cialis pro free generic cialis cialis australia org cialis 20mg cialis super kamagra cialis rezeptfrei sterreich
http://lapectni.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 11:16 ق.ظ

Thank you, Loads of write ups.

cheap cialis tadalafil 20 mg india cialis 100mg cost cialis patent expiration where do you buy cialis prescription doctor cialis cialis online holland cost of cialis per pill where to buy cialis in ontario generic cialis pro
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 08:36 ب.ظ

Fine info. Thanks!
tarif cialis france viagra vs cialis wow cialis 20 we use it 50 mg cialis dose cialis pills acheter du cialis a geneve cialis 5 mg scheda tecnica how much does a cialis cost only now cialis 20 mg cialis price in bangalore
Origins Keto Pills
جمعه 31 خرداد 1398 12:26 ب.ظ
I think other web site proprietors should take this site
as an model, very clean and fantastic user genial style and design, let alone the content.
You are an expert in this topic!
generic for cialis
جمعه 31 خرداد 1398 11:40 ق.ظ

Amazing posts. Cheers!
tesco price cialis comprar cialis 10 espa241a cialis generico lilly cialis tadalafil cialis generico interactions for cialis we like it safe cheap cialis cialis herbs click here cialis daily uk precios cialis peru
canadian pharmacy online cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 07:05 ب.ظ

Thanks! Wonderful stuff!
estudios de cialis genricos how to buy cialis online usa cialis 5 mg funziona cialis efficacit rx cialis para comprar generic cialis brand cialis generic buy cialis online legal viagra or cialis we choice cialis pfizer india
Buy generic cialis
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:44 ق.ظ

Nicely put. Regards.
cialis ahumada cialis 5 mg scheda tecnica cialis pas cher paris cialis 20 mg cut in half cialis canada on line tadalafil generic cialis billig generic cialis pro we like it cialis price side effects for cialis
cialis cost
چهارشنبه 29 خرداد 1398 08:01 ق.ظ

You said it nicely.!
viagra or cialis generic cialis pro cialis generika generic cialis pro callus deutschland cialis online only best offers cialis use purchase once a day cialis fast cialis online cialis baratos compran uk
Buy generic cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:28 ب.ظ

Good content. Thank you!
buy cialis i recommend cialis generico wow cialis 20 female cialis no prescription look here cialis order on line cialis generico online cialis flussig cialis sicuro in linea overnight cialis tadalafil cialis generico postepay
Online cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:24 ق.ظ

Many thanks. Plenty of knowledge!

cialis generika in deutschland kaufen link for you cialis price the best site cialis tablets online cialis prix de cialis cialis 20mg preis cf cialis cost viagra vs cialis vs levitra weblink price cialis order cialis from india
Cialis pills
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:55 ب.ظ

Regards, Numerous tips.

cialis super acti wow cialis 20 cialis daily dose generic only now cialis for sale in us viagra vs cialis buy cialis online nz buy original cialis cialis italia gratis only best offers cialis use cialis prices
http://iderav.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:44 ب.ظ

Good forum posts, Cheers!
buy brand cialis cheap acheter cialis kamagra buy cialis online cheapest cialis preise schweiz cialis y deporte enter site 20 mg cialis cost cialis uk cialis in sconto cialis billig cialis from canada
http://brasoras.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:45 ق.ظ

Thanks. Quite a lot of information.

cialis et insomni cialis for sale south africa when can i take another cialis cialis canada cialis professional yohimbe generic cialis soft gels cheap cialis import cialis cialis herbs cialis generic availability
http://enunin.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 05:10 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
estudios de cialis genricos prezzo di cialis in bulgaria enter site very cheap cialis cialis kaufen buy original cialis tadalafil 20mg cheap cialis cialis online napol cialis ahumada cialis en 24 hora
Generic cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:32 ق.ظ

This is nicely expressed! !
cialis 5 mg para diabeticos cialis tadalafil online cialis 20mg prix en pharmacie cialis 100 mg 30 tablet india cialis 100mg cost american pharmacy cialis cialis australia org cialis 5 mg buy cialis professional from usa low dose cialis blood pressure
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 05:40 ق.ظ

This is nicely expressed! .
generic cialis review uk cialis generico lilly cialis without a doctor's prescription estudios de cialis genricos low dose cialis blood pressure cialis herbs cialis prezzo al pubblico viagra or cialis cialis online deutschland cialis generic availability
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30